У Кам'янці може з'явитися пам'ятник капелі, що подарувала Україні "Щедрика"

Пам'ятник пропонують встановити на будинку колишньої міської управи, де зараз знаходиться будівельний коледж, або в міському парку.

Ініціатори історично-культурного проекту "Присяга-1919" в Кам'янці-Подільському поділились унікальними історичними фактами стосовно відомого музичного твору "Щедрик" Миколи Леонтовича - однієї з найбільш упізнаваних різдвяних мелодій, яка була написана саме в Кам'янці-Подільському, передає Depo.Хмельницький.

Під час зустрічі з міським головою активісти нагадали, що навесні 2019 року в Україні відзначатиметься ювілей європейської прем'єри "Щедрика". Розповіли й за яких обставин відбулась прем'єра.

Симон Петлюра обрав культурну політику як головний важіль у завоюванні Україною свого голосу на Заході. З цією метою очільник УНР зініціював дипломатичну культурну місію для просування України на Захід. 24 січня 1919 року Рада Народних Міністрів УHP ухвалила Закон про заснування Української Республіканської капели з бюджетом у понад мільйон карбованців і такою ж сумою франків на подорож Європою. За 5,5 років культурної дипломатичної місії було підкорено 17 країн (понад 1300 відгуків у закордонній пресі, сотні відгуків від поважних персон). Концерти капели під керівництвом Олександра Кошиця викликали міжнародний резонанс і забезпечили політичну впізнаваність УHP. Самі співаки мали статус дипломатів, державних службовців.

Саме завдяки такому турне наш "Щедрик" став візитівкою України, а мелодія визнана однією з найкращих різдвяних мелодій.

Відомо, що Кам'янець-Подільський має до цих подій безпосереднє відношення. Після евакуації, з 14 лютого по 24 березня 1919-го хор перебував у місті над Смотричем. Тут добрали більшість хористів, проходили репетиції, навчання французької мови, проведено значну роботу з підготовки турне (обрали раду та прийняли статут колективу), оформлено закордонні паспорти та інші організаційні дії.

 

Саме тому Кам'янець-Подільське об'єднання товариства "Просвіта" пропонує створити знак чи пам'ятник капелі чи її диригенту Олександру Кошицю, який можна було б встановити на будинку колишньої міської управи, де зараз знаходиться будівельний коледж, або в міському парку.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS